İşbirliği
× F1
2026 · R18
Round 18 ABD GP
-- saat
-- dk
-- sn
Yarışa kalan
Canlı Yarış Yarış şu an devam ediyor. Tur tur takip için F1'in resmi canlı zamanlama ekranını kullanabilirsiniz. Canlı Takip
Yarış Bitti Yarış tamamlandı. Sıralama, puan tablosu ve detaylı veriler en kısa sürede güncellenecek.
🇺🇸 Austin

2026 Sezonu — 23 Yarış

Yarış Sonucu — Son Yarış

2026 Sürücüler Şampiyonası

2026 Takımlar Şampiyonası

F1 ABD GP · Yarışa --:--:--

Yangwang U9 Xtreme: 496,22 km/s ile Dünya Rekoru

Yangwang U9 Xtreme: 496,22 km/s ile Dünya Rekoru

Yangwang U9 Xtreme, Almanya’daki ATP Automotive Testing Papenburg yüksek hız ovalinde ölçülen 496,22 km/s ile bir seri üretim otomobilinin bugüne kadar ulaştığı en yüksek hızı kaydetti. Koşuyu 14 Eylül 2025 günü tamamlayan Alman pist uzmanı Marc Basseng, beş hafta önce yine aynı pistte kurduğu 472,41 km/s’lik elektrikli hız rekorunu da böylece geçmiş oldu. BYD’nin üst segment markası tarafından duyurulan rakam, içten yanmalı motorlu otomobillerin elinde bulunan 490,484 km/s’lik en iyi dereceyi de geride bıraktı.

Rekor denemesinin yapıldığı Papenburg ovali, son yılların elektrikli hız denemelerinin neredeyse tamamına ev sahipliği yapmış bir tesis. Aspark Owl SP600’ün 2024’te kaydettiği 438,73 km/s ile Rimac Nevera R’nin 9 Temmuz 2025’te ölçülen 431,45 km/s’si de aynı asfaltta elde edilmişti. Yangwang U9 Xtreme’in 496,22 km/s’si bu sıralamanın tepesine 57 km/s’yi aşan farkla yerleşti.

Rakamın otomotiv açısından önemi, mutlak hızdan çok o hıza hangi teknik çözümlerle ulaşıldığında yatıyor. Dört motorun ürettiği 2.220 kW’lık gücü kullanılabilir kılan unsur, seri üretime giren ilk 1200 voltluk elektrik mimarisi ile 30C deşarj oranına çıkabilen lityum demir fosfat bataryası. Aynı donanımın Nürburgring Nordschleife’de elektrikli sınıf rekorunu da getirmiş olması, Yangwang U9 Xtreme’i tek boyutlu bir hız denemesi projesi olmaktan çıkarıyor.

Rekor Nasıl ve Nerede Kırıldı

Yangwang U9 Xtreme Papenburg yüksek hız ovalinde rekor denemesi sırasında

Aşağı Saksonya’daki ATP Automotive Testing Papenburg tesisi, uzun düzlüklerin geniş yarıçaplı virajlarla birleştirildiği yüksek hız ovaliyle tanınıyor. Pistin işletmecisi 14 Eylül tarihli koşuda 496,22 km/s’ye ulaşıldığını doğruladı; BYD’nin resmî basın açıklaması da aynı tarihi veriyor. Sonuç yaklaşık bir hafta sonra kamuya duyuruldu.

Direksiyondaki Marc Basseng, Nürburgring 24 Saat galibiyeti bulunan bir dayanıklılık pilotu. 2024’te Aspark Owl SP600 ile kurduğu elektrikli hız rekorunu 2025 ağustosunda U9 Track Edition ile, beş hafta sonra da Yangwang U9 Xtreme ile ikinci kez geçmiş oldu.

Tarihlerde kaynaklar arasında küçük bir ayrışma var. Pistin işletmecisi ile üretici koşu tarihini 14 Eylül 2025 olarak verirken, bazı yayınlar duyurunun yayıldığı günlere denk gelen 20 ya da 22 Eylül’ü kullanıyor.

Yangwang U9 Xtreme Rekoru Resmî Olarak Tescilli mi

Hız rekorlarında yerleşik teamül, rüzgâr ve pist eğiminin etkisini gidermek için koşunun iki yönde tekrarlanması ve ortalamanın alınması. Papenburg ovalinin geometrisi buna uygun olmadığı için elde edilen 496,22 km/s tek yön değeri olarak kayda geçti. Aynı durum, 2019’da Bugatti Chiron Super Sport 300+ ile ölçülen 490,484 km/s için de geçerliydi.

İki yön ortalamasıyla tescillenmiş derece ise 2021’de SSC Tuatara ile kaydedilen 455,3 km/s. Dolayısıyla Yangwang U9 Xtreme için kullanılan “dünyanın en hızlı seri üretim otomobili” ifadesi tek yön karşılaştırmasında doğru, iki yön ortalaması ölçütünde geçerli değil.

Guinness World Records ya da FIA gibi bir kuruluşun hakemlik ettiğine dair bilgi de paylaşılmadı. Ölçüm tesisin kendi altyapısıyla yapıldığı için rakamı, federasyon tescili değil tesis kaydına dayanan bir üretici açıklaması olarak okumak gerekiyor.

Dört Motor, 2.220 kW ve 3.019 PS

BYD Yangwang U9 Xtreme dört motorlu güç aktarma organları ve 1200 volt mimarisi

Güç aktarma organları, her tekerleğe bağımsız yerleştirilmiş dört elektrik motorundan oluşuyor. Motor başına verilen 555 kW, toplamda 2.220 kW anlamına geliyor; üreticinin metrik hesabıyla 3.019 PS’e, İngiliz ölçü birimiyle yapılan çevrimde yaklaşık 2.978 hp’ye denk düşüyor. Yayınlar arasındaki rakam farklılığının kaynağı bu birim değişimi.

Motorların 30.000 dev/dak sınırına çıkabilmesi için statorda 0,1 milimetrelik silisyum çeliği, rotorda 970 MPa dayanımlı çelik ve havacılık sınıfı alüminyum gövde kullanıldı. Torku saniyede yüzden fazla kez düzenleyen e⁴ tork vektörleme sistemi, 2.480 kilogramlık kütleyi yönetilebilir kılan ikinci unsur. Tekerlek başına 9 kW’a varan çift yönlü basınç uygulayan DiSus-X süspansiyon ise saniyede 500 milimetreyi aşan hızda düzeltme yapıyor.

Lastikler, Giti ile geliştirilen 325/35ZR20 ölçüsünde yarı slick GitiSport e·GTR² PRO. Jant yüzeyine kaymayı azaltan tırtıllı bir işlem uygulandığı, frenlerde titanyum alaşımlı bileşenlerle desteklenen karbon-seramik disklerin kullanıldığı ve soğutma devresinin yeniden düzenlendiği açıklandı.

1200 Volt Mimarisi Pratikte Ne Anlama Geliyor

Elektrikli bir otomobilde güç, gerilim ile akımın çarpımı. Aynı gücü daha yüksek gerilimde üretmek gereken akımı düşürüyor ve akım düştüğünde direnç kaybı akımın karesiyle azalıyor. Üreticinin 1200 voltluk mimari için verdiği “eşdeğer 800 voltluk sisteme göre yüzde 67’ye varan daha az ısı” rakamının arkasındaki fizik bu.

Pratik karşılığı önce kablolamada görülüyor: 1000 ampere kadar akım taşıyan sistemin kesitleri ve kütlesi daha makul kalırken, daha az ısınan güç elektroniği tam gazın uzun sürdüğü denemelerde gücü koruyabiliyor; açıklanan verilere göre Yangwang U9 Xtreme, batarya doluluğu yüzde 20’ye indiğinde bile 1.800 kW’lık çıkışı sürdürüyor.

İkinci kazanım bataryada. Lityum demir fosfat kimyasına dayanan Blade hücrelerinin 30C deşarj oranına çıkabildiği, hücre bazında güç yoğunluğunun yüzde 170 arttığı ve geri kazanım gücünün 700 kW’ı aştığı bildiriliyor. LFP kimyasının yüksek güçlü uygulamalara genişlemesi, Ford’un LFP batarya yatırımında da görülen eğilimin uç noktası sayılabilir. Kilovatsaat cinsinden kapasite açıklanmadı; çeşitli yayınlar standart U9’un 80 kWh’lik paketinin temel alındığını aktarıyor.

Yangwang U9 Xtreme ile Standart U9 Arasındaki Farklar

Çin’de 2024’ten beri satılan standart U9, dört adet 240 kW’lık motorla 960 kW, yani 1.306 PS üretiyor. 800 voltluk mimari, 80 kWh’lik Blade batarya, 2,36 saniyede 0-100 km/s, 309 km/s azami hız ve CLTC çevriminde 450 kilometre menzil bu sürümün künyesi.

Yangwang U9 Xtreme’de güç iki katının üzerine çıkarken gerilim 800 voltten 1200 volta yükseltildi. Lastik ölçüsü önde 275 milimetreden 325 milimetreye genişletilerek arka ile eşitlendi, jant çapı 21 inçten 20 inçe indirildi ve ön iz genişliği 1.719 milimetreden 1.669 milimetreye çekildi. Boş ağırlık 2.475 kilogramdan 2.480 kilograma çıkıyor, yani ilave güç kütle cezası olmadan geliyor.

Gövde tarafındaki değişiklikler denemenin türüne göre farklılaşıyor. Hız rekoru düzeninde sürüklenmeyi azaltmak için arka kanat sökülüp karbon bir ön splitter takıldığı, Nordschleife turunda ise büyük arka kanadın yerinde bırakıldığı aktarılıyor.

Nürburgring’de Yedi Dakikanın Altı

Yangwang U9 Xtreme Nürburgring Nordschleife tur rekoru sırasında

Nordschleife’de kaydedilen 6.59,157’lik tur, 20,832 kilometrelik tam pist uzunluğunda ve uçan startla atıldı. Direksiyonda, bu pistte on bine yakın tur deneyimi bulunan Alman pilot Moritz Kranz vardı. Üreticinin ve pist yönetiminin açıklamaları turun 22 Ağustos 2025’te atıldığını belirtiyor; sonuç ise 23 Ekim 2025’te duyuruldu, bu nedenle bazı yayınlar tarihi ekim ayı olarak aktardı.

Bu tur, hız rekorunun aksine kurumsal bir doğrulama zincirine dayanıyor. Pist yönetimi denemelerin kalibre edilmiş ölçüm donanımıyla, bir noter eşliğinde ve TÜV Rheinland’ın seri üretim uygunluğu incelemesiyle yürütüldüğünü açıklıyor. Kategoriler Almanya Federal Motorlu Taşıtlar Dairesi’nin segment tanımlarına göre ayrıldığı için derece “elektrikli süper spor otomobil” sınıfında geçerli.

Önceki elektrikli üretim rekoru, pist paketli Xiaomi SU7 Ultra’nın 7.04,957’lik turuydu; yedi dakika sınırı bu sınıfta ilk kez geçildi. Standart U9’un aynı pistteki derecesi ise 7.17,900. Genel üretim otomobili rekoru hâlâ içten yanmalı bir modelde: Mercedes-AMG One’ın 6.29,090’lık turu, ikinci sıradaki Porsche 911 GT2 RS Manthey paketinin 6.43,300’ü ile birlikte Yangwang U9 Xtreme’in önünde duruyor. Yarış ve performans haberlerinde izlenen bu sıralamanın elektrikli Porsche 718 gibi modellerle değişmesi bekleniyor.

Rakiplerle Karşılaştırma, Üretim Adedi ve Fiyat

OtomobilEn Yüksek HızTarihYerÖlçüm Biçimi
Yangwang U9 Xtreme496,22 km/s14 Eylül 2025ATP PapenburgTek yön
Bugatti Chiron Super Sport 300+490,484 km/s2019Ehra-LessienTek yön
Yangwang U9 Track Edition472,41 km/s8 Ağustos 2025ATP PapenburgTek yön
SSC Tuatara455,3 km/s2021Açıklanmadıİki yön ortalaması
Aspark Owl SP600438,73 km/s8 Haziran 2024ATP PapenburgGPS tabanlı ölçüm
Rimac Nevera R431,45 km/s9 Temmuz 2025ATP PapenburgBağımsız doğrulama
Rimac Nevera412 km/s2022ATP PapenburgGPS tabanlı ölçüm
Yangwang U9 (standart)391,94 km/sAçıklanmadıATP PapenburgAçıklanmadı

Rimac Nevera R’nin 431,45 km/s’lik derecesi ölçüm cihazı üreticisi Dewesoft tarafından bağımsız biçimde doğrulanmış olsa da, mutlak hızda Yangwang U9 Xtreme ile arasında 64 km/s’yi aşan fark bulunuyor. Aspark Owl SP600’ün 438,73 km/s’si GPS tabanlı Racelogic donanımıyla kaydedilmişti.

Fiyat tarafında resmî bir liste rakamı paylaşılmadı. Nisan 2026’daki Pekin Otomobil Fuarı’nda bir adedinin 20 milyon yuanın, yaklaşık 2,76 milyon doların üzerinde bir bedelle sahibini bulduğu ve teslimatı BYD yönetim kurulu başkanı Wang Chuanfu’nun yaptığı bildirildi. Standart U9’un Çin fiyatı 2025 ekiminde 1,68 milyon yuandan 1,8 milyon yuana çıkarıldı.

Yangwang, BYD’nin kendi tanıtımına göre kasım 2022’de kurulan üst segment markası; bazı kaynaklar pazara açılışını ocak 2023 olarak veriyor. Bir milyon yuanın üzerinde konumlanan marka, U8 ve U8L arazi tipi modelleri, U7 sedanı ve U9 ile dört gövde tipine ulaştı. Stella Li’nin temmuz 2025’teki açıklamaları markanın Avrupa’ya getirileceğini doğruluyor, ancak takvim verilmedi. Aston Martin’in yeni süper spor modeli ile karşılaştırıldığında otuz adetlik hacmin ticari bir hedeften çok teknoloji vitrini işlevi taşıdığı görülüyor.

AutoBond Değerlendirmesi

Rakamın büyüklüğü tartışmasız, ancak hangi ölçütle konuşulduğu belirlenmeden “en hızlı” ifadesi havada kalıyor. Tek yön ölçümünde 496,22 km/s bir seri üretim otomobiliyle kaydedilmiş en yüksek değer; iki yön ortalamasıyla tescillenmiş rekor ise 455,3 km/s ile SSC Tuatara’da duruyor. İki cümle aynı anda doğru olduğu için kategoriyi belirtmeyen başlıklar okuru yanıltıyor.

Teknik tarafta asıl haber 496 rakamı değil, 1200 voltluk mimarinin seri üretime girmesi. Elektrikli otomobillerde son beş yılın eğilimi 400 voltten 800 volta geçişti; gerilimi bir kademe daha yükseltmek, aynı gücü daha az akımla taşıyarak ısı ve kütle bütçesini rahatlatıyor. Yüzde 67’lik ısı azalması iddiası bağımsız bir laboratuvar değeri olmasa da, doluluk yüzde 20’ye indiğinde 1.800 kW’lık çıkışın korunması bataryanın dayanma kapasitesine dair somut bir gösterge.

Nordschleife turu, hız rekorundan daha güçlü bir kanıt niteliği taşıyor. Kalibre ölçüm, noter ve TÜV Rheinland incelemesi içeren bir süreçte kaydedilen 6.59,157; fren, soğutma, süspansiyon ve lastik dayanımını aynı anda sınayan bir ölçüt. Standart U9’un 7.17,900’üne göre on dokuz saniyeye yakın kazanç, Yangwang U9 Xtreme’in farkının yalnızca güçten gelmediğini gösteriyor.

Ticari boyutta tablo daha ölçülü. Otuz adetlik üretim, mühendislik maliyetinin satıştan geri dönmesini imkânsız kılıyor; Pekin’de görülen bedel de bir liste fiyatı değil, tek bir işlemin sonucu. Yangwang U9 Xtreme’in işlevi bu yüzden gelir üretmek değil, BYD’nin batarya ve güç elektroniği iddiasını ölçülebilir bir sahnede ispatlamak. Aynı 1200 voltluk mantığın seri modellere inmesi durumunda kazanç hız değil, daha hafif kablolama, daha düşük soğutma yükü ve daha kısa şarj süresi olacak.

Sıkça Sorulan Sorular

Yangwang U9 Xtreme Ne Kadar Hızlı?

Almanya’daki ATP Automotive Testing Papenburg yüksek hız ovalinde 496,22 km/s ölçüldü. Koşu 14 Eylül 2025’te yapıldı ve bu değer bir seri üretim modeliyle kaydedilmiş en yüksek hız oldu.

Rekor Resmî Olarak Tescil Edildi mi?

Ölçüm tesisin kendi altyapısıyla yapıldı ve üretici tarafından duyuruldu; bir federasyonun hakemlik ettiğine dair bilgi paylaşılmadı. Koşu tek yönde tamamlandığı için iki yön ortalamasıyla tescillenmiş rekor 455,3 km/s ile SSC Tuatara’da kalıyor.

Otomobilin Gücü Kaç kW ve Kaç PS?

Her biri 555 kW üreten dört motor toplamda 2.220 kW veriyor. Bu değer metrik hesapta 3.019 PS’e, İngiliz ölçü birimiyle yaklaşık 2.978 hp’ye denk geliyor.

1200 Volt Mimarisi Neden Gerekliydi?

Aynı gücü daha yüksek gerilimde üretmek gereken akımı düşürüyor, akım düştüğünde de direnç kaybı ve ısı belirgin biçimde azalıyor. Üretici 800 voltluk eşdeğer bir sisteme göre yüzde 67’ye varan daha az ısı ürediğini açıkladı.

Nürburgring Turu Kim Tarafından Atıldı?

20,832 kilometrelik Nordschleife turunu 6.59,157 ile tamamlayan pilot, bu pistte on bine yakın tur deneyimi bulunan Moritz Kranz. Tur kalibre ölçüm donanımı, noter ve TÜV Rheinland incelemesi eşliğinde kayda geçti.

Standart U9 ile Arasındaki Temel Fark Nedir?

Standart U9 dört adet 240 kW’lık motorla 960 kW üretirken Xtreme sürümü 2.220 kW’a çıkıyor ve elektrik mimarisi 800 voltten 1200 volta yükseliyor. Ön lastik genişliği 275 milimetreden 325 milimetreye çıkarken jant çapı 21 inçten 20 inçe iniyor.

Kaç Adet Üretilecek?

Üretim otuz adetle sınırlandırıldı. Bu hacim, modelin satış hedefinden çok markanın teknoloji iddiasını göstermeye yönelik bir vitrin ürünü olduğunu ortaya koyuyor.

Fiyatı Açıklandı mı ve Türkiye’ye Gelecek mi?

Resmî bir liste fiyatı açıklanmadı. Nisan 2026’daki Pekin Otomobil Fuarı’nda bir adedinin yaklaşık 2,76 milyon doların üzerinde bir bedelle satıldığı bildirildi; standart U9’un Çin fiyatı 2025 ekiminde 1,8 milyon yuana yükseltildi. Markanın Avrupa’ya getirilmesi planı doğrulanmış olsa da Türkiye için resmî bir açıklama bulunmuyor; gelişmeler otomotiv haberleri bölümünden takip edilebilir.

Yorumlar (0)