
Hyundai Ioniq V, 29 Eylül 2026 tarihinde Çin’de satışa sunularak Güney Koreli üreticinin bu pazar için geliştirdiği ilk seri üretim IONIQ modeli oldu. Beijing Hyundai hattından inen elektrikli sedanın beş donanım seviyesine yayılan liste fiyatları 109.900 yuandan başlıyor.
Satışa çıkan sürümler 540 Pro, 540 Max, 540 Max+, 650 Max ve 650 Max+ adlarını taşıyor ve 109.900 ile 139.900 yuan arasında konumlanıyor. Bu rakamlar güncel kurla yaklaşık 16.380 dolar ile 20.850 dolara karşılık gelirken, üretici lansmana özel indirimlerle taban fiyatı 99.900 yuana kadar çekmiş durumda. Modelin 4.900 milimetrelik uzunluğu ve 2.900 milimetrelik aks mesafesiyle Çin’in orta sınıf elektrikli sedan kategorisine girdiği görülüyor.
Otomotiv açısından duyurunun taşıdığı ağırlık, fiyat etiketinden çok geliştirme adresinden kaynaklanıyor. Hyundai’nin Çin tasarım merkezi liderliğinde çizilen ve yerel tedarikçilerin bileşenleriyle donatılan bir modelin seri üretime geçmesi, Kore merkezli ürün geliştirme alışkanlığından ayrılan bir hamle olarak okunuyor.
- Hyundai Ioniq V Çin’de Satışa Çıktı
- Fiyat Listesi ve Ön Satış Bandıyla Oluşan Fark
- Batarya, Menzil ve 800 Volt Mimari
- CLTC Rakamları Avrupa Ölçümüyle Nasıl Karşılaştırılır?
- Hyundai Ioniq V Tasarımı Nerede Çizildi?
- 27 İnç Ekran, Snapdragon 8295 ve Momenta İş Birliği
- Beş Yılda 20 Model, 2030’da 500 Bin Adet
- Hyundai Ioniq V Avrupa ve Türkiye İçin Ne Anlama Geliyor?
- AutoBond Değerlendirmesi
- Sıkça Sorulan Sorular
Hyundai Ioniq V Çin’de Satışa Çıktı
Lansman tarihini 29 Eylül olarak açıklayan Beijing Hyundai, modeli ağustos ayında Chengdu Otomobil Fuarı’nda ön satışa açmış ve o aşamada üç donanım seviyesi duyurmuştu. Nihai listede beş sürüme çıkan gamın taban basamağı, ön satış döneminde verilen rakamın belirgin biçimde altına indi. Fastback gövde çizgisi ve çerçevesiz kapılarıyla sunulan model, E-GMP platformu üzerine kuruluyor ve sekiz gövde rengiyle listeleniyor.
Üretimin Beijing Hyundai tesislerinde yapıldığı, geliştirmenin ise üreticinin Çin’deki tasarım ve araştırma ekiplerince yürütüldüğü belirtiliyor. Nisan ayındaki Auto China 2026 fuarında VENUS Concept adıyla sergilenen çalışmanın seri üretim karşılığı olan sedan, markanın “The Origin” olarak adlandırdığı tasarım dilinin ilk ticari uygulaması durumunda.
Fiyat Listesi ve Ön Satış Bandıyla Oluşan Fark
CnEVPost’un 22 Eylül tarihli ön satış haberinde fiyat bandı 119.900 ile 139.900 yuan olarak aktarılmıştı; Çin’deki yayınların aynı dönemde kullandığı “11,99 milyon başlangıç” ifadesi de bu rakamı doğruluyor. Nihai lansmanda gama eklenen 540 Pro donanımıyla Hyundai Ioniq V’nin taban fiyatı 109.900 yuana indi, yani ön satış bandına kıyasla 10.000 yuanlık bir düzeltme yapıldı. Tavan fiyatta değişiklik olmadı.
Üreticinin lansmana özel olarak uyguladığı 8.000 ile 10.000 yuan arasındaki indirimler hesaba katıldığında giriş seviyesi 99.900 yuana, uzun menzilli sürüm ise 131.900 yuana geriliyor. Bu kampanya fiyatlarının ne kadar süreyle geçerli olacağı açıklanmadı.
| Donanım | Liste Fiyatı | Dolar Karşılığı | Batarya | Motor Gücü | CLTC Menzil |
|---|---|---|---|---|---|
| 540 Pro | 109.900 yuan | 16.380 dolar | 53,5 kWh LFP | 140 kW | 540 km |
| 540 Max | 119.900 yuan | 17.870 dolar | 53,5 kWh LFP | 140 kW | 540 km |
| 540 Max+ | 129.900 yuan | 19.360 dolar | 53,5 kWh LFP | 140 kW | 540 km |
| 650 Max | 129.900 yuan | 19.360 dolar | 66,8 kWh LFP | 168 kW | 650 km |
| 650 Max+ | 139.900 yuan | 20.850 dolar | 66,8 kWh LFP | 168 kW | 650 km |
Batarya, Menzil ve 800 Volt Mimari
Gamın giriş basamağını oluşturan kurulum, CATL üretimi 53,5 kWh kapasiteli lityum demir fosfat bataryayı 140 kW gücündeki tek elektrik motoruyla eşleştiriyor ve CLTC çevriminde 540 kilometre menzil veriyor. Uzun menzilli sürümde kapasite 66,8 kWh’ye, motor gücü 168 kW’ye çıkarken açıklanan menzil 650 kilometreye ulaşıyor. Gamın tamamı dikkate alındığında CLTC menzil değerlerinin donanıma göre 520 ile 650 kilometre arasında değiştiği aktarılıyor.
Her iki kurulumun da 800 volt seviyesindeki yüksek gerilim mimarisini kullandığı belirtiliyor; bu yapı, hızlı şarj istasyonlarında daha yüksek akım kabulüne izin verdiği için şarj süresini kısaltan bir tercih sayılıyor. Üreticinin açıkladığı bir şarj süresi tablosu bulunmuyor. Segmentte 400 volt mimariyle kalan rakipler düşünüldüğünde, bu donanımın taban sürümde de yer alması dikkat çekiyor.
Gövde ölçüleri 4.900 x 1.890 x 1.470 milimetre, aks mesafesi ise 2.900 milimetre olarak veriliyor. CarNewsChina’nın aktardığına göre sürüklenme katsayısı 0,23 Cd seviyesinde ölçülmüş durumda; bu değer, benzer gövde boyutundaki elektrikli sedanların aerodinamik olarak iddialı sayıldığı aralığa denk geliyor. Çin’de satışa çıkan diğer yeni elektrikli modellerde de benzer bir menzil yarışı sürüyor ve XPeng G9L’nin aynı pazarda açıkladığı rakamlar bu rekabetin ölçeğini gösteriyor.
CLTC Rakamları Avrupa Ölçümüyle Nasıl Karşılaştırılır?
Çin’de kullanılan CLTC çevrimi, düşük ortalama hız ve sınırlı hızlanma profiliyle yapılan bir ölçüm olduğu için Avrupa’da geçerli WLTP çevrimine kıyasla daha yüksek menzil değerleri üretiyor. Aynı bataryaya sahip bir modelin CLTC’de aldığı rakamın WLTP’de belirgin biçimde düştüğü, sektörde yerleşmiş bir gözlem durumunda. Bu nedenle Hyundai Ioniq V için verilen 540 ve 650 kilometrelik değerlerin Avrupa ölçümündeki karşılıklarıyla doğrudan kıyaslanması yanıltıcı olur.
Üretici bu model için WLTP çevriminde ölçülmüş bir menzil değeri açıklamadı. CarNewsChina kendi dönüştürme hesabında 540 kilometrelik sürüm için 443, 650 kilometrelik sürüm için 533 kilometre rakamlarını kullandı; bu değerler üreticinin onayladığı resmî veriler değil. Kesin karşılaştırma, modelin Avrupa’da homologasyondan geçmesi durumunda mümkün olacak.
Hyundai Ioniq V Tasarımı Nerede Çizildi?

Üreticinin kendi duyurusunda modelin Çin pazarı için özel olarak geliştirildiği ve tasarımın yerel ekipler tarafından yönlendirildiği ifade ediliyor. Bu yaklaşım, Kore’de çizilen bir modelin Çin pazarına uyarlanması yerine, doğrudan Çin’de çizilen bir modelin seri üretime alınması anlamına geliyor. Hyundai Ioniq V ile birlikte markanın bu pazardaki ürün geliştirme yapısının merkez dışına taşındığı görülüyor.
Tasarım dilinin adı “The Origin” olarak açıklandı ve fastback siluet, ince aydınlatma birimleri ile yatay hat vurgusu bu dilin temel unsurları arasında sayılıyor. VENUS Concept ile seri üretim gövdesi arasındaki benzerliğin yüksek tutulduğu, üreticinin yayımladığı görsellerden anlaşılıyor.
27 İnç Ekran, Snapdragon 8295 ve Momenta İş Birliği

Kabinin merkezinde 27 inç boyutunda, 4K çözünürlüklü ve ince gövdeli bir dokunmatik ekran bulunuyor; sistemi çalıştıran işlemci Qualcomm Snapdragon 8295 olarak açıklandı. Ekranın yanında Cyber Eye adı verilen bir ön cam yansıtmalı gösterge de listede yer alıyor. Baidu ve ByteDance tarafından geliştirilen büyük dil modellerinin sesli asistan tarafında kullanıldığı, dört bölgeli bağımsız ses tanımanın ise kabinin ön ve arka koltuklarını kapsadığı belirtiliyor.
Sürüş desteği tarafında Momenta ile birlikte geliştirilen ve L2+ olarak sınıflandırılan bir sistem devreye giriyor. Bu sistemin otoyolda navigasyona bağlı sürüş desteği, yani NOA yeteneği sunduğu ve otomatik park senaryolarını da kapsadığı aktarılıyor. Söz konusu donanımın gamın tamamında mı yoksa yalnızca üst basamaklarda mı standart olduğu net biçimde açıklanmadı.
Beş Yılda 20 Model, 2030’da 500 Bin Adet
Üreticinin nisan ayında yayımladığı Auto China 2026 duyurusunda Çin pazarı için önümüzdeki beş yıl içinde 20 yeni model planlandığı belirtildi. Bu gamın tamamen elektrikli modellerle menzil uzatıcılı elektrikli modellerden oluşacağı, Beijing Hyundai’nin ise 2030 yılı için 500 bin adetlik yıllık satış hedefi belirlediği açıklandı.
Aynı duyuruda 2024 yılının aralık ayında BAIC Group ile imzalanan anlaşma kapsamında 8 milyar yuanlık ortak yatırım yapıldığı hatırlatıldı. Gamın bir sonraki adımı olarak 2027’nin ilk yarısında tanıtılacak bir SUV modeli işaret edildi. Hyundai Ioniq V bu planın ilk somut çıktısı durumunda ve markanın Çin’deki satış eğrisini yeniden yukarı çevirip çeviremeyeceği önümüzdeki dönemde ölçülecek.
Çin pazarında yabancı markaların yerel fiyat seviyelerine inmesi artık istisna sayılmıyor; Volkswagen’in ID. UNYX 09 için açıkladığı ön satış fiyatı da aynı eğilimin bir örneği olarak kayda geçmişti.
Hyundai Ioniq V Avrupa ve Türkiye İçin Ne Anlama Geliyor?
Hyundai Ioniq V’nin Çin dışındaki pazarlara sunulup sunulmayacağı konusunda üretici tarafından bağlayıcı bir takvim açıklanmadı. Konuyu aktaran yayınlar, Çin dışı pazarların ilerleyen aşamada değerlendirileceği yönünde bir ifade kullanıyor; Türkiye ya da Avrupa için herhangi bir lansman tarihi paylaşılmış değil.
Markanın Türkiye gündeminde bulunan elektrikli modeller bu sedandan farklı bir gamda ilerliyor ve IONIQ 3’ün Türkiye fiyat duyurusu için verilen takvim bu ayrımı gösteriyor. Avrupa’da satılacak bir sürümün homologasyon, yazılım ve güvenlik donanımı tarafında ayrı bir geliştirme süreci gerektireceği de göz önünde bulundurulmalı.
AutoBond Değerlendirmesi
Lansmanın en somut verisi taban fiyatta yapılan düzeltme. Ön satışta 119.900 yuan olarak duyurulan giriş seviyesinin 109.900 yuana inmesi, gama eklenen 540 Pro donanımıyla sağlandı ve bu hamlenin rekabet baskısına verilen bir yanıt olduğu değerlendirilebilir. Tavan fiyatın sabit kalması ise üst donanımlarda konumlandırmanın korunduğunu gösteriyor.
Teknik tarafta öne çıkan unsur menzil değil, mimari. Hyundai Ioniq V’de 800 volt seviyesindeki yüksek gerilim yapısının 109.900 yuanlık bir giriş fiyatıyla sunulması, segmentteki donanım eşiğini yukarı taşıyan bir tercih. Üreticinin şarj süresi açıklamaması ise bu mimarinin pratikte hangi performansı verdiğini ölçülemez kılıyor.
Geliştirmenin Çin’de yürütülmüş olması, ürünün özelliklerinden daha kalıcı bir sonuç doğurabilir. Kabinde görülen 27 inç ekran, yerel dil modelleri ve Momenta ortaklığı, Kore merkezli bir ürün planında kısa sürede ortaya çıkması güç olan seçimler. Beş yılda 20 model hedefi, bu yapının tek seferlik bir denemeden ibaret olmadığını gösteriyor.
Türkiye açısından tablo şimdilik sınırlı. Model Çin pazarına özel geliştirildiği için buradaki gündeme doğrudan girmesi beklenmiyor; ancak aynı ekiplerin ürettiği çözümlerin markanın diğer pazarlardaki modellerine sızması ihtimali bulunuyor. Hyundai Ioniq V bu açıdan bir satış hedefi olmaktan çok, bir yöntem değişikliğinin göstergesi olarak okunmalı.
Sıkça Sorulan Sorular
Hyundai Ioniq V Çin’de Kaça Satılıyor?
Liste fiyatları 540 Pro için 109.900 yuan, 540 Max için 119.900 yuan, 540 Max+ ve 650 Max için 129.900 yuan, 650 Max+ için ise 139.900 yuan olarak açıklandı. Bu rakamlar yaklaşık 16.380 ile 20.850 dolar arasına denk geliyor. Lansmana özel indirimlerle giriş seviyesi 99.900 yuana kadar iniyor.
Hyundai Ioniq V Batarya Kapasitesi ve Menzili Ne Kadar?
Giriş kurulumunda 53,5 kWh kapasiteli CATL üretimi lityum demir fosfat batarya ve 140 kW gücünde motor bulunuyor; açıklanan menzil CLTC çevriminde 540 kilometre. Uzun menzilli sürümde 66,8 kWh batarya ile 168 kW motor eşleşiyor ve menzil 650 kilometreye çıkıyor.
CLTC Menzili Gerçek Kullanımda Ne Verir?
CLTC çevrimi düşük hız profiliyle yapılan bir ölçüm olduğu için Avrupa’da kullanılan WLTP çevrimine göre daha iyimser sonuçlar üretiyor. Üretici bu model için WLTP değeri açıklamadı, dolayısıyla Avrupa ölçümündeki resmî karşılık henüz bilinmiyor.
Hyundai Ioniq V Hangi Tesiste Üretiliyor?
Üretim Beijing Hyundai tesislerinde yapılıyor. Geliştirme süreci markanın Çin’deki tasarım merkezi liderliğinde yürütüldü ve model bu yapının ilk seri üretim çıktısı durumunda.
Sürüş Desteği Sistemi Kimin Geliştirmesi?
Sürüş desteği yazılımı Momenta ile birlikte geliştirildi ve L2+ seviyesinde sınıflandırılıyor. Sistem otoyolda navigasyona bağlı sürüş desteği ve otomatik park senaryolarını kapsıyor; hangi donanımlarda standart sunulduğu açıklanmadı.
Türkiye’ye Gelecek mi?
Hyundai Ioniq V için Türkiye ya da Avrupa satışına dair bir tarih açıklanmadı. Model Çin pazarı için geliştirildi ve diğer pazarların ilerleyen aşamada değerlendirileceği ifade ediliyor.
Hyundai’nin Çin Planı Neyi Hedefliyor?
Üretici önümüzdeki beş yılda Çin pazarı için 20 yeni model planladığını ve Beijing Hyundai’nin 2030 yılında 500 bin adetlik yıllık satışa ulaşmayı hedeflediğini duyurdu. Gam tamamen elektrikli ve menzil uzatıcılı elektrikli modellerden oluşacak; sıradaki model 2027’nin ilk yarısında tanıtılacak bir SUV olarak işaret edildi. Elektrikli gamla ilgili diğer gelişmeleri haberler kategorisinden takip edebilirsiniz.
Bu haber AutoBond Haber Merkezi tarafından yapay zekâ destekli iş akışıyla hazırlanmış, Genel Yayın Yönetmeni Umut Aydın’ın editoryal sorumluluğunda yayımlanmıştır. Hata ve eksikleri Düzeltme Politikası sayfasındaki yolla bildirebilirsiniz.












Yorumlar (0)